670ed89aea3eae00320f4579MDSTB 2.5/11-G1-5.08MDSTB 2.5/11-G1-5.08
11 Pin M,10A,320V,2.5mm ,Pih:5.08mm,CR,CLR:GN
ITM09093
INR645.67Out of Stock
Phoenix Contact
MDSTB 2.5/11-G1-5.08Phoenix Contact - PCB Connector
Images are for reference only.
  • Part Number:
    MDSTB 2.5/11-G1-5.08
  • Manufacturer:
  • Article Number:
  • Description:
    PCB Connector
  • Detailed Description:
  • Authorized IconAuthorized
Franchise : Authorised Distributor
Product Brief
PCB headers, nominal cross section: 2.5 mm2, color: green, nominal current: 10 A, rated voltage (III/2): 320 V, contact surface: Sn, contact connection type: Pin, number of potentials: 22, number of rows: 2, number of positions: 11, number of connections: 22, product range: MDSTB 2,5/..-G1, pitch: 5.08 mm, mounting: Wave soldering, pin layout: Linear pinning, solder pin [P]: 3.3 mm, number of solder pins per potential: 1, plug-in system: COMBICON MSTB 2,5, Pin connector pattern alignment: Standard, locking: without, mounting method: without, type of packaging: packed in cardboard, In combination with MVSTB or FKCV plug components, both an MVSTBW (or FKCVW) and an MVSTBR plug (or FKCVR) must be used. Combination with TMSTBP plug components is not possible!