670e9219ea3eae00320ec2c5MCVR 1.5/16-ST-3.5MCVR 1.5/16-ST-3.5
16PinF,8A,160V,1.5mm ,Pih:3.5mm,CS,SrwCon,CLR:GN
ITM21383
INR951.78Out of Stock
Phoenix Contact
MCVR 1.5/16-ST-3.5Phoenix Contact - PCB Connector
Images are for reference only.
  • Part Number:
    MCVR 1.5/16-ST-3.5
  • Manufacturer:
  • Article Number:
  • Description:
    PCB Connector
  • Detailed Description:
  • Authorized IconAuthorized
Franchise : Authorised Distributor
Product Brief
PCB connector, nominal cross section: 1.5 mm2, color: green, nominal current: 8 A, rated voltage (III/2): 160 V, contact surface: Sn, contact connection type: Socket, number of potentials: 16, number of rows: 1, number of positions: 16, number of connections: 16, product range: MCVR 1,5/..-ST, pitch: 3.5 mm, connection method: Screw connection with tension sleeve, screw head form: L Slotted, conductor/PCB connection direction: 90 °, plug-in system: COMBICON MC 1,5, locking: without, mounting method: without, type of packaging: packed in cardboard