670e8902f739ac00248c91beMSTBA 2.5/18-G-5.08-BKMSTBA 2.5/18-G-5.08-BK
18 PinM,12A,320V,2.5mm ,Pih:5.08 mm,CR-Cld,CLR:GN
ITM22290
INR190.16Out of Stock
Phoenix Contact
MSTBA 2.5/18-G-5.08-BKPhoenix Contact - PCB Connector
Images are for reference only.
  • Part Number:
    MSTBA 2.5/18-G-5.08-BK
  • Manufacturer:
  • Article Number:
  • Description:
    PCB Connector
  • Detailed Description:
  • Authorized IconAuthorized
Franchise : Authorised Distributor
Product Brief
PCB headers, nominal cross section: 2.5 mm2, color: black, nominal current: 12 A, rated voltage (III/2): 320 V, contact surface: Sn, contact connection type: Pin, number of potentials: 18, number of rows: 1, number of positions: 18, number of connections: 18, product range: MSTBA 2,5/..-G, pitch: 5.08 mm, mounting: Wave soldering, pin layout: Linear pinning, solder pin [P]: 3.23 mm, number of solder pins per potential: 1, plug-in system: COMBICON MSTB 2,5, Pin connector pattern alignment: Standard, locking: without, mounting method: without, type of packaging: packed in cardboard